İsteme Elbisesi Seçimi ve En Şık Abiye İsteme Elbiseleri.

Kız İsteme Elbisesi

Kız isteme törenleri, Türk kültüründe önemli bir yere sahip gelenek göreneklerin başında gelir. Erkek tarafı bütün aile ile kız tarafının evine gider, kahveler içilir ve ailenin ilk temelleri atılarak kız ailesinden istenir. Bu şekilde evlilik yolunda ilk adım atılmış olur. Kız isteme merasiminin sonraki adımı ise söz ve nişan törenidir. Geçmişten bu yana oldukça değişim gösteren gelenek hala geçerliliğini korur. Hep hayali kurulan düğün gününe ilk adım olan, genç kızların yüreğini kıpır kıpır yapan kız isteme töreninde özel bir kıyafet giymek herkesin hayalidir. Eskiden beri özen gösterilen kıyafetler şimdilerde yerini abiyelere bıraktı. Peki, kız isteme töreninde giyilecek isteme elbisesi seçimi nasıl yapılmadır? Nerelere dikkat edilmesi gerekir?

 

İsteme Günü Elbiseleri Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Kız isteme günü için giyilecek elbise seçiminde dikkat edilmesi gereken konuları;

 
  • Düğün merasimine kadar giyilecek elbiselerden daha sade olması
  • Aşırı dekolte ve gösterişten uzak olması
  • Rahat hareket etmeye müsait olması
  • Seçilecek rengi elbisenin giyileceği ortam ile uyum göstermesi
 

başlıkları altında sıralanabilir. İsteme kıyafetleri elbette giyen kişinin tercihine ve ailelere göre değişecektir fakat özellikle evde yapılacak merasimlerde göğüs dekolteli ve mini elbiselerin tercih edilmesi giyecek kişinin hareket alanını kısıtlayacak ve zorluk çıkartacaktır.

 

Kız İstemede Ne Giyilir?

Kız isteme töreninde giyilecek kıyafetin araştırması aylar öncesinden başlar. Kız isteme merasiminde giyilecek elbisenin söz elbisesi, nişan elbisesi ve nikah törenlerinde giyilecek olan elbiseden daha sade olması törenin doğası gereğidir. Dantelli modeller kız isteme merasimlerinin gözdeleridir. Dantelli modeller genellikle beyaz, bordo, mor, yeşil ve lacivert renkleri ile kullanılır. Kıyafet seçiminde ten renginin de göz önünde bulundurulması gerekir. Kıyafetin rengi aynı zamanda organizasyonun detayları ile de uyumlu olmalıdır. 
Abiye İsteme Elbiseleri Abiye İsteme Elbisesi İsteme Elbisesi
     
 

Farklı Bedenlere Farklı Modellerde Kız İsteme Elbisesi

Her kıyafet seçimi gibi kız isteme merasiminde giyilecek elbisenin de kişinin bedenine ve vücut şeklinde, yapısına uygun olması gerekir. Örneğin basenleriniz varsa onları kamufle edecek ya da göbeğiniz varsa dikkati başka yöne çekecek bir elbise seçmeniz doğru olacaktır. Örneğin balıketi vücut yapısına sahipseniz, uzun ve omuz dekoltesi olan bir elbise seçmeniz sizi daha zayıf gösterecektir.

 

İsteme Elbiselerinde Tesettür Modası

Tesettürlü hanımların isteme merasiminde giyecekleri elbise de sade ve şık olmalıdır. Abartı kıyafetler aşırı duracak ve havayı bozacaktır. Tesettürlü hanımlar isteme günü için tercihlerini, alt kısmı düz astar üstü ise tamamen dantel bir elbise gibi daha sade ve şık elbiselerden yana kullanabilirler. Koyu renklerden ziyade toz pembe, bulut mavisi ve beyaz gibi açık renkler daha hoş bir tablo oluşturacaktır.

 

Beyaz Abiye Kız İsteme Elbiseleri

Bazı gelin adayları beyaz renginden düğüne kadar uzak durmayı tercih etse de beyaz rengi düğüne kadar olan yolculuğun her adımında rahatlıkla kullanılabilir. Beyaz isteme günü için kıyafet seçerken doğru bir renk tercihi olacaktır. Beyaz rengi abartıdan uzak ve masumiyetin şıklığını öne çıkaran bir renk olacaktır. Ev ortamında gerçekleşecek bir isteme merasiminde diz kapağının hizasında, beyaz, inci işlemeli, kolları tül detaylı bir elbise hem ortama uyumlu hem şık olacaktır. Kombininizi dağınık bir topuz, hafif bir makyaj ve açık renk bir ruj ile tamamlayabilirsiniz.

 

Dış Mekanda Yapılacak Kız İsteme Merasiminde Elbise Seçimi

İsteme merasimi evde değil de dış mekânda yapılacak ise biraz daha gösterişli bir model tercih edilebilir. Dış mekânda yapılacak söz merasimi için altı tamamen tül olan mini elbiseler, sırt dekoltesi detaylı elbiseler, fırfırlı elbiseler, bel dekolteli elbiseler, İspanyol kol elbiseler, tüy detaylı elbiseler seçilebilir. Dış mekânda yapılacak merasimlerde renk seçimleri daha güçlü ve gösterişli olabilir.

 

Kız İsteme Kıyafetlerinde 2021 Trendleri

Pandeminin getirisiyle isteme merasimleri artık sıklıkla evlerde yapılıyor. Bu nedenle 2021 kız isteme merasimi kıyafetleri genellikle soft renkler arasından seçiliyor. Trend kız isteme modelleri daha sadece ve minimal. 2021’de yapacağınız kız isteme merasiminde kalın askılı midi boy bir elbise seçebilir, saç modeli tercihinizi atkuyruğundan yana kullanabilir ve kombininizi takılarınız ile patlatabilirsiniz. Organizasyonunun renklerinin kıyafetiniz ile uyumlu olmasına özen gösterin. Bu sayede akıllara kazınacak bir kız isteme merasimi gerçekleştirebilirsiniz.


Etiketler: kız isteme elbisesi, isteme elbiseleri, isteme, elbise, abiye
Mayıs 04, 2021
Listeye dön