Mercedes Benz Fashion Week 2019

Mercedes Benz Fashion Week 2019

Mercedes Benz Fashion Week 2019 İstanbul

11 Eylül'de Zorlu PSM'de kapılarını açtı ülkenin en ünlü tasarımcılarının 2019 İlkbahar/Yaz koleksiyonlarını tanıttığı moda haftası sadece moda dünyasının değil bütün vlogger ve bloggerlarında merakla beklediği bir etkinlik.

Hal böyle olunca Carmen Abiye olarak moda haftasını yakından takip edip okullarda ders niteliğinde anlatılacak püf noktaları sizin için derledik. Yılın renkleri, favori kesimleri, abiyelerde öne çıkan kumaş tercihleri neler? 2019 yaz düğünlerinde ve partilerinde sık karşılaşacağınız bütün detaylara yazımızda yer veriyoruz hazır mıyız hanımlar?

 

Dünya basınında yakından takip ettiği moda haftasının açılışını Deniz Berdan yaptı. DB BERDAN imzalı kreasyonda saks mavisi ve turuncu renklerin hakimiyeti hemen göze çarpıyor, kesim olarak ise genellikle kombinleri iki parça halinde tasarlayan Berdan iki farklı tarzı birleştirme konusunda fazlasıyla uzman, doğrusu sokak modasında bile şık esintiler görebildiğimiz Berdan'ın koleksiyonu izleyicilerinden tam not almayı başardı. Deniz Berdan'ın ardından gerçekleşen Ceren Ocak, Selen Akyüz, Sezgi Tüzel, Murat Aytulum, Özlem Süer gibi tasarımcıların yanı sıra merakla beklenen bir diğer defile ise tabiki Raşit Bağzıbağlı'nın idi. Kendi ismini taşıyan Rashid adlı kreasyonunun Runway de gerçekleşen defilesine moda ve cemiyet dünyasının akın etmsi beklendik birşeydi. Davet ve etkinliklerde birçok ünlü ismi giydiren aynı zamanda meslekteki 10. yılını kutlayan Bazıbağlı haute couture (kişiye özel dikim) ve gece elbiseleri konusunda ülkenin aranan ismi doğrusu bunuda işinde titiz olmasına borçlu.

 

Mercedes Benz Fashion Week 2019 Carmen Abiye

 

Abiye tasarımı özen ve emek gerektiren bir iş zira bu tasarımlar sadece maddi anlamda değil aynı zamanda o özel anlarda giyen kişiye eşlik edip an'a güzellik katan kendini iyi hissetmesini sağlayan en önemli unsurlardan ve bunu yakalamk başarının ta kendisi. Defileye gelenler bilir Bağzıbağlı hersene olduğu gibi göz kamaştıran ışıltısından vazgeçmiyor. Abiyelerinde sıklıkla gördüğümüz simli ve parlak kumaşların yanı sıra bu kreasyonda saten ve şifon elbiseler ağırlıkta abiyelerin kesimlerine baktığımızda ise geçen senenin favorileri olan straplez kesimler 2019 sezonunda yerini ince ip askılı abiyelere, kruvaze kesim derin V yakalara ve tek omuz detaylı elbiselere bırakıyor gibi, hal böyle olunca abiye alırken kafamızda oluşan en büyük soru işaretlerinden biri de egale olmuş oluyor. Dekolte problemimiz ortadan kalkıyor hanımlar her vücut tipine uygun olan bu abiye detayları bu sene kadınlara alternatiflerini çoğaltma imkanı sunuyor. Göğüs ebatlarından memnun olmayan hanımlar bu detaylar sizi daha çok ilgilendiriyor artık küçük göğüslü olmak abiye seçiminde dezavantaj olmaktan çıkıyor aksine bu ince ip askıların omuz ve boyun detaylarınızı ortaya çıkararak daha zarif bir görünüm elde etmenizi sağlıyor. Kreasyonun diğer parçalarında gözümüze çarpan maskülen detaylarda gelecek sezon için bizi heycanlandırıyor zira artık popüler olmaya aday döpiyes diye adlandırılan etek bluz/bluz pantalon kombinleri abiye olarak tam karşımızda duruyor. Kullanılan kumaş türünün verdiği şıklıkla sadece basit bir etek bluz olmaktan çıkan kombinimiz düğünlerde partilerde mezuniyetlerde kullanabileceğiniz en ideal parça oluveriyor, nasıl mı? Bu abiye fazla mı abartılı? Yoksa bu elbise fazla mı basit? Soruları bu maskülen ama ziyadesiyle şık ve zarif olan kombinle tarihe karışıyor, artık sık sık etkinliklerde göreceğiniz bu kombinleme tarzı ne abartılı ne basit tam kararında. Yeni kurtarıcımıza merhaba diyin, Raşit Bağzıbağlı'nında defilesinde yer vermesinden anlıyoruzki turuncu 2019 yaz sezonunda gözde renkleri arasına şimdiden girmiş bunun yanında moda haftası boyunca karşımıza çıkacak olan mavinin tonları ve nude tonları senen favorilerinden. Rashid kreasyonuna veda ederken defilede karşımıza çıkan ve bütün tabuları yıka yıka emin adımlarla podyumda ilerleyen Mac Türkiye'nin baş make-up artisti Alev Karslı'dan bahsetmemek olmazdı. Kadın bedeninin herhangi bir kalıba sokulmasına gerek kalmadan her abiye elbiseyi ne kadar güzel taşıyabildiğinin en iyi örneğiydi. Carmen Abiye olarak moda haftasının favorisi bizim için Rashid ve Alev Karslı idi

 

Mercedes Benz Fashion Week 2019 Carmen Abiye

 

Moda haftasında defileler bitmiyor, bir diğer durağımız ise Özlem Süer'di eğer bir betimleme yapmamız gerekiyorsa defile tam bir peri masalı havasındaydı. Uçuşan tüller çiçekten taçlar, pembe ve lila tonlarının hakim olduğu defile de elbiseler podyumda yürüyen her mankene adeta bir prenses edası katmıştı. Abiyeleri incelediğimizde ise prenses kesim uçuşan etekler dirsekte biten manşetleri ile bombe kollar bütün elbiseyi kaplayan kurdeleler ve tabiki çiçek desenli kumaşlar. Özlem Süer bu kreasyonda seksapaliteden ziyade kadınlara zarif ve masum bir görünüm vadediyor. Gelecek senenin habercisi olan kruvaze yakalar dizden eklemeli etek uçları, midi elbiseler ve lazer kesim çiçekler Süer'in defilesinde göze çarpanlar. Defilenin diğer bir koş an'ı ise deneyimli mankenlerimizden Özge Ulusoy ve Begüm Kütük'ü podyumda görmekti.

 

Mercedes Benz Fashion Week 2019 Carmen Abiye

 

Günün son defilesi de kendi markası olan "URUN" ile Ece Kavran idi. Offsite olarak gerçekleştirilen defile Maçka Küçükçiftlik Part'ta özel kurulan bir konsept eşliğinde meraklılarına sunuldu. Defileye gelenler içi eminim eşi benzeri görülmemiş bir deneyimdi. Büyük bir çember şeklinde konumlandırılan sandalyelere oturan insanları önce klasik müzik dinletisi sunan orkestra daha sonra geceye damga vuran bir modern dans sanatçısı karşıladı. Gece herkes için bir defileden ziyade terapi seansı gibiydi adeta, kulaklarımızın pasını silerken Ece Kavran'ın kreasyonu sanırım bizi büyüledi, gayet sade ama bir o kadar da modern esintiler içeren kreasyon da birçok şeyin ham halini görüyor olmak kıyafetleri giymeden bile doğallığı rahatlığı hissedebilmemizi sağladı. Toprak tonları ve işlenmemiş kumaşların ağırlıkta olduğu defilede yerlere kadar uzanan kuyruklardan abartıdan çok uzak bir görünüm olan bilekte biten elbiseler iki farklı komaşın birleşiminden oluşan elbiseler ve boyundan göğüse inen U şeklinde dekolte kesimler göze çarpıyor. Ece Kavran gerek sunumu gerekse kreasyonuyla gelecek vadeden bir tasarımcı olarak moda haftasına imzasını atıyor.

 

Mercedes Benz Fashion Week 2019 Carmen Abiye

 

Gelecek vadeden demişken İMA dan bahsetmemek olmaz İstanbul Moda Akademisi; kendi deyimleriyle modayla ilgili her alanda yenilikçi ve modern bir yaklaşımla eğitim veren Türkiye'nin en yetkin moda okullarından biri olan İMA moda haftasında bünyesinde barındırdığı birçok genç yeteneği bizimle buluşturdu. New gen by İMA adı altında gerçekleşen defilede gerek tarzları gerekse moda anlayışları ile geleceğe yön vereceklerinin sinyallerini şimdiden verdiler, merakla takipteyiz. Fashion Week kapsamında kreasyonlarını sergileyen tasarımcılardan; dünyaca ünlü yıldızları giydiren Şebnem Günaydın defilesinde daha spor ama tarzını konuşturan bir kadının duruşunu Mehtap Elaidi de farklı tarz muaşların nasıl ahenkle uyum içinde olabileceğini Nihan Buruk'la litteblackdress modasının yıllara rağmen hala etkisini koruyabildiğini, Başak Cankeş ile modayla sanatın nasıl hayat bulduğunu, Şiyar Akboğa ile modern kadının maskülen başkadırısını, Eda Güngör'ün kendi markası olan M.O.F.C (Museumoffineclothing) ile kadifelerin, satenlerin mavilerin turuncuların dansını izledik, moda sektörü gerçekten içine girdiğinizde size çok farklı kapılar açabilecek bir dünya giydiğiniz elbiseyle sizi olmak istediğiniz yerlere zamanlara götürebilecek bir zaman makinası adeta..

 

Mercedes Benz Fashion Week 2019 Carmen Abiye

 

Carmen Abiye olarak moda haftası boyunca karşımıza çıkan birçok yetenekli tasarımcıdan bahsetmek istesek sanırım hiçbir sayfa kafi gelmeyecektir bu sebeple elimizden geldiğince en çok dikkat çekenleri sizler için derlemeye çalıştık. SS 2019 sezonun trendlerine moda haftası ile giriş yapmış olabiliriz ama daha asıl film başlamadı, Carmen Abiye'yi takipte kalın :)

Etiketler: Fashion Week, Moda, Zorlu PSM Fashion Week,
Eylül 30, 2019
Listeye dön